zmiany na paznokciach

Zmiany na paznokciach – co możesz wyczytać ze swojej płytki paznokciowej?

Wiele mówi się o tym jak pielęgnować dłonie, poprawnie malować płytkę paznokcia, dobierać kolorystykę lakieru. Wiadomo, zadbane dłonie to wizytówka każdej z nas. Dziś jednak chcę Cię namówić do całkowitego zmycia lakieru i przyjrzenia się swoim paznokciom. DOKŁADNIE.

Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek nad tym, jaką rolę pełnią w naszym organizmie paznokcie? Oprócz oczywistej ochrony końcówek palców, pozwalają one na ich precyzyjne ruchy, umożliwiają chwytanie (podnoszą możliwości manipulacyjne), wpływają na wrażliwość dotykową. A czy pamiętasz o niezwykle istotnej funkcji, czyli wspomaganiu diagnostyki różnorakich chorób (nie tylko tych skórnych)? Zmiany na paznokciach mogą powiedzieć nam niezwykle dużo o  stanie zdrowia. Nie wierzysz? Czytaj dalej!

zmiany na paznokciach i płytce

Zwróć szczególną uwagę na…kształt

Czy kształt paznokci może powiedzieć nam cokolwiek o rozwijających się chorobach? Nie mówię tutaj oczywiście o zdrowej, „normalnie” wyglądającej płytce, która mieści się w normach. Mam na myśli 4 różne typy płytki, które odbiegają od standardów.

Paznokcie łyżeczkowate

Paznokcie wyglądem przypominają małą łyżeczkę- są wklęsłe pośrodku, a ich brzegi stają się wywinięte do góry. Przyczyną takiego stanu może być anemia, niedobór żelaza lub zaburzenia w gospodarce hormonalnej. Bardzo często pojawiają się u dzieci, jednak stan ten mija z wiekiem.

Paznokcie zegarkowe

W tym przypadku, zmiany na paznokciach przypominają szkiełko zegarka, płytka jest zaokrąglona i uwypuklona. Paznokcie zegarkowe często towarzyszą schorzeniu o nazwie „palce pałeczkowate dobosza”, które charakteryzuje się rozszerzeniem końcówek palców i ich przerostem. Jeśli taki wygląd paznokci pojawia się u Ciebie, możesz mieć problemy z zaburzeniami układu pokarmowego, cierpieć na marskość wątroby, mieć zaburzony układ pokarmowy. Może być to również objaw poważnych schorzeń, w tym wad wrodzonych serca czy przewlekłych chorób płuc.

Paznokcie rukowate

Zmiany na paznokciach tego typu charakteryzują się pogrubioną płytką i zawiniętymi brzegami (co w efekcie przypomina rulon). Pod płytką gromadzi się masa rogowa. Jest to wynik choroby dziedzicznej, towarzyszący nadmiernemu rogowaceniu skóry na ciele.

Szponowatość paznokci

Przypadłość nie dość że brzmi nieciekawie to równie źle wygląda. Jeśli Twoja płytka jest znacznie pogrubiona, wydłużona i zagięta tak jak szpon, a dodatkowo zmienia kolor na żółty lub szary, prawdopodobnie cierpisz na tę przypadłość. Może być to objaw zaburzeń układu krążeniowego (obwodowego) czy przewlekłego ucisku (spowodowanego m.in. źle dobranym obuwiem).

Zwróć uwagę na…strukturę

Oprócz kształtu, to sama powierzchnia płytki paznokcia może powiedzieć sporo o nadchodzących (lub trwających) problemach ze zdrowiem organizmu. Można je podzielić na zmiany poprzeczne i podłużne. Pomijam tutaj oczywiście wszystkie urazy mechaniczne, spowodowane np. nieodpowiednim stosowaniem pilnika, obgryzaniem paznokci, ponawianymi urazami itd. A więc:

-poprzeczne zmiany na paznokciach są zwane bruzdami Beau i pojawiają się podczas trwania chorób układu pokarmowego, układu krążenia. Jeśli zauważasz bruzdy w kształcie półksiężyca, może to wskazywać na niedożywienie lub schorzenia neurologiczne. Co więcej, bruzdy poprzeczne mogą towarzyszyć egzemie oraz łuszczycy, dlatego jeśli widzisz takie objawy u siebie- zgłoś się niezwłocznie do lekarza.

-podłużne zmiany na płytce są odpowiednikiem zmarszczek, pojawiających się w pewnym wieku na twarzy. Mogą wskazywać na problemy z układem pokarmowym, bądź na wczesne stadium osteoporozy. Taki wygląd paznokci może mieć również podłoże genetyczne (i pojawiać się już u 30 latków).

wygląd paznokci po hybrydzie

Zwróć uwagę na…kolor płytki

Kolor to ostatni czynnik, na który warto jest zwrócić uwagę w kontekście chorób. Jest to jeden z najbardziej oczywistych objawów, który można dosyć łatwo odczytywać.

Żółte przebarwienia

Pojawiają się najczęściej, jeśli jesteś zwolenniczką czerwonego koloru na paznokciach (oraz jeśli nie używasz lakieru bazowego- podkładu). Dodatkowo, taki kolor płytki pojawia się kiedy przyjmujemy pewne leki (np. tetracykliny, beta-karotenu) oraz palimy papierosy. Jest również objawem poważniejszych schorzeń, np. łuszczycy, grzybicy, żółtaczki typu A/B.

Białe plamki/ przebarwienia

W tym przypadku, biały kolor może obejmować całą płytkę lub pojawiać się w postaci małych kropek (kwitnienie paznokcia). Tzw. bielactwo punktowe może świadczyć o urazie płytki. Zabielenie całej, niestety wskazuje na poważniejsze schorzenia, w tym niewydolność serca i choroby nowotworowe. Ponadto, może być również objawem niedoboru wapnia lub białka.

Kolor brązowy i zielony

Jeśli zmiany na paznokciach mają kolor brązowy, może świadczyć to o problemach z tarczycą, nadużywaniu nikotyny lub niedożywieniu. Ponadto, jest wynikiem stosowania różnych leków (np. nadmanganianu potasu, cygnoliny)

Zieleń na paznokciach wskazuje na zakażenie bakteryjne Pseudomonas aeruginosa. Nie jest to nic poważnego, gdyż zakażenie tego typu może wystąpić w rezultacie częstego moczenia rąk w wodzie z dodatkiem detergentów czy skaleczenia podczas manicure.

Uwaga na kolor czarny!

Czarne zmiany na paznokciach warto jest szczególnie obserwować. Mogą być one zupełnie niegroźne i świadczyć o urazie. Podskórny krwiak powinien wraz z upływem czasu przesuwać się i w końcu- zaniknąć. Jeśli zmiana nie przemieszcza się i znajduje się na jednym palcu, niestety może być odmianą czerniaka. Wtedy, niezwłocznie udaj się do dermatologa!

lakiery bez lampy Ciuccio

Nie chcesz używać lakierów hybrydowych? Sprawdź nowe rozwiązania i poczytaj o trwałych lakierach bez lamp http://www.topmanicuredesign.com/ciekawa-alternatywa-dla-lakierow-hybrydowych-lakiery-bez-lampy/

Dodaj komentarz