zgrzewarki

Sterylizacja akcesoriów do paznokci krok po kroku

Sterylizacja akcesoriów do paznokci, takich jak frezy do frezarki czy cążki, powinna być obowiązkowym elementem dnia każdej stylistki paznokci. Odpowiednio przeprowadzona sterylizacja wpływa na bezpieczeństwo i zdrowie nie tylko klientek salonu kosmetycznego, ale też samej kosmetyczki. Jak przeprowadzić sterylizację, by mieć pewność, że akcesoria do paznokci są bezpieczne? Jakie urządzenia i przyrządy są niezbędne do przeprowadzenia całego procesu?

Dezynfekcja przed sterylizacją

Przed przystąpieniem do sterylizowania akcesoriów do paznokci, takich jak frezy do frezarki czy cążki, w pierwszej kolejności należy je zdezynfekować. Celem dezynfekcji jest zniszczenie jak największej liczby drobnoustrojów, takich jak grzyby, bakterie i wirusy. Dezynfekcja nie zapewnia jednak stuprocentowego bezpieczeństwa, ponieważ nie eliminuje przetrwalnikowych form mikroorganizmów, tzw. sporów. To może nam zagwarantować jedynie sterylizacja.

Urządzenie sterylizujące: autoklaw

Urządzeniem, w którym przeprowadzany jest proces sterylizacji, jest autoklaw parowy. Na rynku dostępne są autoklawy w trzech klasach: N, S i B. W urządzeniach niższej klasy, czyli N oraz S, wytwarzana jest jedynie próżnia wstępna i końcowa. Bardziej zaawansowane są autoklawy o klasie B, które zresztą są najczęściej stosowane. Te wytwarzają próżnię frakcyjną, która działa przez cały proces sterylizacji. To gwarantuje najwyższy poziom higieny sterylizowanych przyrządów.

Torebki, rękawy, zgrzewarka, czyli pakowanie narzędzi

Po zdezynfekowaniu oraz osuszeniu, akcesoria do paznokci powinny być zapakowane do torebki lub rękawa do sterylizacji. Jeśli w swoim salonie wykorzystujemy rękawy, konieczne będzie użycie zgrzewarki. Za pomocą zgrzewarki możemy zgrzać drugą stronę rękawa. Tak przygotowany zestaw można następnie włożyć do autoklawu w taki sposób, by para wodna miała dostęp do każdego z nich (podczas jednego procesu sterylizacji można włożyć do urządzenia kilka zestawów narzędzi). Pakowanie narzędzi pozwala zachować ich sterylność, aż do momentu otwarcia pakietu.

Testy do autoklawu

By mieć pewność, że proces sterylizacji przebiegł prawidłowo, należy wykonać test autoklawu. Testy umieszcza się na górnej i dolnej półce urządzenia, po przekątnej względem siebie. Oczywiście testy powinny być spakowane w rękaw lub torebkę do sterylizacji. Jeśli proces sterylizacji był wykonany prawidłowo, pasek testowy zmieni swój kolor.

Prowadzenie zeszytu kontroli

Przed przeprowadzeniem procesu sterylizacji należy uzupełnić zeszyt kontroli procesu sterylizacji. W takim zeszycie należy odnotować datę i godzinę, numer sterylizacji oraz ilość sterylizowanych narzędzi. Pod tymi informacjami musi się podpisać osoba nadzorująca proces.

W zależności od województwa, konieczność wpisywania poszczególnych informacji do zeszytu może się różnić, dlatego warto już na etapie kompletowania sprzętu do salonu dowiedzieć się, jak należy prowadzić zeszyt.

Wybór programu autoklawu

Najczęściej wybieranym i najdłuższym programem sterylizacji jest ten oznaczony literą B. Sterylizowanie w tym programie wszystkich akcesoriów pozwala zaoszczędzić czas oraz energię. Krótsze programy polecane są w przypadku sterylizacji gładkich narzędzi bez żadnych żłobień.

Zakończenie sterylizacji

Po zakończonym procesie sterylizacji akcesoria do paznokci należy wyjąć z autoklawu i odstawić do ostygnięcia. Jako że zarówno tacka, jak i narzędzia są w tym momencie bardzo gorące, do ich wyjęcia używamy specjalnych uchwytów.

Po wystygnięciu narzędzi każdy zestaw stemplujemy numerem sterylizacji zgodny z tym wpisanym w zeszycie. Następnie wklejamy paski testowe do zeszytu w celu ostatecznego uzupełnienia dokumentacji. W taki oto sposób akcesoria do paznokci są bezpieczne i gotowe do ponownego użycia.

Dodaj komentarz