lampa do paznokci

Lampy do paznokci, jaką wybrać?

Lampa do paznokci to niezbędny element wyposażenia każdej stylistki. Także w użytku domowym lampa UV lub LED jest niezbędna, gdy chcemy wykonywać między innymi manicure hybrydowy. Niektóre zestawy startowe już ją zawierają lub możemy także zakupić lampę osobno. Jaką wybrać? Jaka lampa do paznokci będzie najlepsza na start?

W sprzedaży dostępne są lampy do paznokci UV oraz lampy LED. Lampy UV to starszy typ, powoli wypierany przez technologię opartą na działaniu małych diod. Lampy UV były od dawna stosowane głownie do utwardzania poszczególnych rodzajów żelu oraz akrylu. Nie wszystkie produkty dają się utrwalać za pomocą światła UV oraz LED jednocześnie, choć wiele z nich, np. większość lakierów hybrydowych, to produkty uniwersalne. Wiele nowoczesnych lamp do paznokci LED utrwala również produkty przeznaczone do UV – choć nie jest to regułą. Niektóre słabsze lampy LED nie będą np. w stanie utwardzić żelu i nadają się jedynie do hybrydy (głownie proste mostki LED 9W).

Czas utrwalania produktu w lampie

To, jak długo dany produkt będzie utwardzał się w lamie, zależne jest od mocy posiadanego modelu. Im mocniejsze żarówki oraz im będzie ich więcej – tym lepiej. Lampy do paznokci LED 48W mogą utrwalać hybrydę nawet w 10 sekund. Dla porównania lampy UV starszego typu potrzebują około 2 minut, podobnie jak słabsze lampy LED. Znaczenie ma również konstrukcja lampy. Zabudowane lampy do paznokci odbijające światło wewnątrz utrwalają produkt szybciej. Światło odbite od ścianek lampy daje mocniejsze działanie.

Lampa zabudowana czy mostek?

Z uwagi na budowę  lampy do paznokcido wyboru mamy dwa podstawowe rodzaje. W sprzedaży dostępne są tak zwane mostki oraz lampy do paznokci zabudowane. Mostki są otwarte z przodu i z tylu i dostępne są w różnych wielkościach. Są lżejsze i bardziej mobilne. Można łatwo zmieścić je w kuferku i transportować, ponieważ zajmują niewiele miejsca. Lampy do paznokci typu mostek są jednak słabsze, ponieważ światło nie odbija się od ścianek oraz rozmieszczenie żarówek nie jest tak korzystne ja w przypadku lamp zabudowanych. Światło jest rozpraszane i jego właściwości nie są w pełni wykorzystywane. Dodatkowo małe mostki nie pozwalają na jednoczesne utrwalenie wszystkich pięciu paznokci u dłoni i musimy osobno utrwalać na przykład kciuk. Mobilne stylistki często posiadają małe lampy do paznokci typu mostek oraz duże mocne lampy służące jako wyposażenie biurka do manicure.

Należy pamiętać, że aby lampa do paznokci działała prawidłowo, żarówki muszą być wymieniane, ponieważ z czasem ulegają zużyciu. Słabe żarówki mogą powodować niepełne utwardzenie produktu, co z kolei może wywoływać podrażnienia, a nawet uczulenie. Częstą przyczyną alergii na hybrydę jest właśnie za słaba lampa, z czego nie każda użytkowniczka zdaje sobie sprawę.

Najlepszym wyborem jeśli chodzi o skuteczność i szybkość utrwalania produktu są nowoczesne i uniwersalne lampy UV/LED. Są to modele, które utrwalają zarówno hybrydy, jak i żele LED oraz UV. Wyboru należy jednak oczywiście dokonać z uwzględnieniem preferowanej techniki manicure oraz najczęściej stosowanych produktów.

Dodaj komentarz