płytka paznokcia

Hybryda krok po kroku – jak poprawnie przygotować płytkę paznokcia

Manicure hybrydowy niewątpliwie jest jednym z najpopularniejszych sposobów ozdabiania paznokci. Kobiety na całym świecie, jak również w Polsce, pokochały tę metodę za prostotę aplikacji (w porównaniu np. do żeli czy akrylu), długotrwałość manicure i łatwość dostępu do produktów (sprzętu oraz lakierów). Wszystkie pamiętamy stale odpryskujący lakier tradycyjny i niekończące się oczekiwania na wyschnięcie produktu (które i tak bardzo często kończyło się katastrofą). Nie wiem jak Wy, ale ja na pewno do tych czasów nie chcę wracać. Dlatego, aby cieszyć się z długotrwałych i pięknie wyglądających paznokci, warto jest samodzielnie wykorzystywać lakiery hybrydowe.

W teorii, proces nakładania produktów na nasze paznokcie wydaje się dosyć prosty. Wystarczy aby płytka paznokcia była odpowiednio przygotowana, następnie trzeba nałożyć bazę, kolor i top. Wszystkie warstwy utwardzamy w lampie i…gotowe! No tak, brzmi to dosyć banalnie. Jednak, warto jest zagłębić się w szczegóły. Jak poprawnie opracować naszą płytkę i obszar wokół niej, aby nakładanie lakieru było bezproblemowe i przede wszystkim bezpieczne?

płytka paznokcia zadbana

Płytka paznokcia – jak ją odpowiednio przygotować?

Niewątpliwie, 50% sukcesu to dobre i dokładne opracowanie płytki paznokcia. Podobnie jak w makijażu. Aby wyglądał on profesjonalnie i schludnie, ważne jest przygotowanie bazy pod dalszą pracę (w tym rozumieniu, chodzi tu o dostosowaną pielęgnację do cery oraz odpowiedni podkład, korektor i puder). Podobnie jest z metodą, jaką jest hybryda. Krok po kroku, postaram wyjaśnić Ci kolejne etapy przygotowujące dłonie do malowania właściwego.

Krok pierwszy – kluczem do estetycznego wyglądu są usunięte skórki

Niezależnie od tego czy robisz manicure komuś czy sobie, pierwszym ważnym etapem jest zdezynfekowanie rąk. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka zakażeń (gdyż pracujemy tutaj z naskórkiem, skórą, paznokciem, czyli elementami, które łatwo mogą ulec uszkodzeniom mechanicznym).

Następnie, trzeba pozbyć się nadmiaru naskórka wokół paznokcia oraz tego, który narasta na naszą płytkę. W tym celu warto jest użyć preparatu do tzw. „zmiękczania skórek”. Może być to produkt konkretnej marki, bądź własnoręcznie przygotowana mieszanka (np. ciepła woda i olejek różany). W momencie, kiedy nasze skórki są odpowiednio miękkie, zaczynamy pracę nad ich usunięciem. Możemy to zrobić na dwa sposoby. Naskórek powinno się odepchnąć drewnianym patyczkiem (w stronę paznokcia, niejako „wpychając”go pod spód). Jeśli jednak jest go za dużo, warto jest użyć cążek lub frezarki (druga opcja jest dla osób zaawansowanych). Pamiętaj, aby sprzęty tego typu były czyste i dobrze naostrzone (unikaj ciągnięcia i urywania skóry).

Na tym etapie, warto wspomnieć, że odsuwanie skórek jest znacznie bezpieczniejszą metodą niż ich wycinanie. Dlaczego? Nieumiejętne posługiwanie się frezerką, cążkami czy metalowym radełkiem, może spowodować, że nasza płytka paznokcia ulegnie trwałemu uszkodzeniu. Ponadto, jest to nieodłączna jego część, która chroni przed wszelakimi zakażeniami. Po zakończonym przygotowaniu skórek, umyj dokładnie ręce (możesz również użyć szczoteczki, która dokładnie doczyści trudno dostępne miejsca).

płytka paznokcia i pielęgnacja

Krok drugi – płytka paznokcia

Żadna stylizacja hybrydowa nie utrzyma się, jeśli nie odtłuścimy płytki. Na czym to polega? Wszelakie zabrudzenia oraz pozostałości po preparatach do skórek wyczyścimy za pomocą dedykowanego preparatu na bazie alkoholu. Tutaj ważna uwaga! W tym celu NIGDY nie używaj alkoholu izopropylowego (ma zbyt silne działanie i absolutnie nie jest przeznaczony do działań tego typu). Aby nasza płytka paznokcia była odtłuszczona, w tym celu użyj preparatu swojej ulubionej firmy (w większości nie różnią się one składem ani działaniem). Dodatkową ważną informacją jest sposób aplikacji produktu na dłonie. W tym celu najlepiej sprawdzi się tzw. wacik bezpyłowy, czyli taki niepozostawiający małych niteczek i włókien.

Krok trzeci – matowienie

Na czym polega matowienie paznokcia i czy jest konieczne? W skrócie jest to delikatne opiłowanie powierzchni (najlepiej bloczkiem polerskim lub pilnikiem o ziarnistości 180 i mniej), w celu pozbycia się połysku. Wiele manicurzystek uważa, że nawet najmniejsza „błyszcząca się” powierzchnia na paznokciu, może doprowadzić do tzw. zapowietrzania się hybrydy i jej odpadania. Wszystko zależy również od naszych paznokci, ponieważ niektóre mają silniejszą zdolność do przetłuszczania się. Na rynku są również lakiery hybrydowe, których technologia pozwala na niematowienie płytki. Odpowiednią metodę należy testować na sobie.

płytka paznokcia matowienie

Krok czwarty – kształt

Nadanie odpowiedniego kształtu swoim paznokciom to etap, który możemy wykonać na końcu bądź na samym początku. Pamiętaj, że najlepszą metodą na skracanie paznokci jest ich piłowanie (w jednym kierunku). Zapobiega to ich rozdwajaniu. Płytka paznokcia a właściwie jej kształt powinien być dopasowany do Twoich dłoni, o czym przeczytasz TUTAJ.

Na koniec, zawsze pamiętaj o codziennej pielęgnacji. Regularnie używaj kremu do rąk, raz w tygodniu wykonuj peeling oraz nałóż maskę odżywczo-nawilżającą. Wtedy, będziesz miała pewność, że paznokcie i skóra wokół nich będzie wyglądać świeżo i pięknie.

Dodaj komentarz